Komoly kockázat a magzat számára
Agykárosító hatással bír a magzat számára, ha édesanyja kannabiszt fogyaszt a várandósság idején, írja az OTSZ Online.
- Ausztráliában lehet használni orvosi célokra
- Kételkednek az orvosi marihuána fájdalomcsillapító hatásában
- Tények és tévhitek a terhességben jelentkező fogproblémákról
- A terhesség alatti antidepresszív kezelés hatása a gyermek asztmakockázatára
- A magzati antiepileptikum-expozíció hatása a szellemi fejlődésre
A kannabiszt fogyasztó várandósok újszülöttjei körében gyakoribbak a strukturális agyi eltérések és a következményes, hosszabb távú mentális károsodások – írja az otszonline.hu. A fenti következtetéssel zárult egy vizsgálat, melynek eredményeit a hollandiai Erasmus Egyetem kutatói a közelmúltban hozták nyilvánosságra a Biological Psychiatry című lapban. A szerzők adatai szerint a nők körülbelül 2−13 százaléka fogyaszt kannabiszt terhessége alatt.
A korábbi kutatások azt jelezték, hogy a marihuánát használó anyák gyermekei körében később gyakoribbak a magatartási és mentális problémák. Egyelőre azonban nem tisztázott, hogy a kannabisz milyen módon befolyásolja a magzat agyának szerkezetét, ezért a dr. Hanan El Marroun által vezetett munkacsoport elsősorban e kérdés megválaszolását tűzte maga elé.
„Vizsgálatunk jelentőségét az adja, hogy a várandósok körében viszonylag nagy a kannabiszhasználat aránya, ugyanakkor keveset tudunk a terhesség alatti kannabiszfogyasztás potenciális egészségi következményeiről, ezen belül arról, hogy a kannabisz miként befolyásolja az agy fejlődését és ennek a későbbiekben milyen konzekvenciái lehetnek – mondja dr. El Marroun. − Ha megértjük, hogy ilyenkor milyen folyamatok mennek végbe az agyban, akkor a kannabiszexpozícióval érintett gyermekek fejlődéséről is többet tudunk majd.”
A folytatásért kattintson az OTSZ Online-ra.