Koleszterin okozza a regenerációs hibát sclerosis multiplexnél
A fagocitákban való koleszterin-lerakódás gátolja a mielinhüvelyek regenerációját sclerosis multiplex esetén. Az ún. LRX-agonisták alkalmazása terápiás eredményt hozhat.
A sclerosis multiplex (SM) kezdeti fázisára a fellángolások formájában fellépő panaszok jellemzők, mivel a szervezet többé-kevésbé képes a sérült mielinhüvelyek javítására. Ez a regenerációs képesség azonban a kor előrehaladtával fokozatosan csökken, így a panaszok krónikussá válnak, és a beteg egyre nagyobb fokú korlátozottsággal szembesül.
Egyre inkább igazoltnak tűnik, hogy a falósejtekben való koleszterin-lerakódás miatt válhat gátolttá a mielinhüvelyek károsodásainak a javítása, ami a sclerosis multiplex egyik jellemzője.
A fiatal állat képes regenerálni a mielinhüvelyt, az idősebb már nem
Müncheni kutatók állatkísérletesen – lizolecitin injekciókkal – léziókat idéztek elő az egerek agyában Míg a fiatal egerek képesek voltak a mielinhüvely hibáinak a néhány héten belüli kijavítására, addig ez az idősebb állatok esetében nem sikerült. A kutatók azt próbálták kideríteni, hogy mi állhat ennek a kor előrehaladtával romló regenerációs képességnek a hátterében.

Koleszterin-lerakódásokkal teli fagociták
A korosabb állatoknál a fagociták lizoszómáiban koleszterin-lerakódásokat mutattak ki. Mivel a fagociták a károsodott mielinhüvely „törmelékeinek” eltakarításáért is felelősek, valószínűsíthető, hogy a koleszterin a koleszterinben gazdag mielinhüvelyekből származik. A koleszterin falósejtekben való felszaporodása pedig gyulladásos folyamatokat indukál. Mindez leginkább az érelmeszesedésnél is tapasztalt gyulladásos reakcióhoz és a vele járó úgynevezett habos sejtek képződéséhez hasonlítható.
LRX-agonisták segíthetik a regenerációs folyamatot
Mivel a fagociták nem képesek a lerakódott koleszterin lebontására, azok a feleslegben lévő koleszterintől elsősorban az apolipoprotein E segítségével szabadulhatnak meg. Ennek a folyamatnak a jelentőségét igazolja az is, hogy apolipoprotein E génkárosodott egereknél már fiatal korban is zavart szenved a koleszterin-elszállítás.
A Science folyóiratban közölt, fenn bemutatott eredmények bizonyos koleszterinszint-szabályozó hatóanyagok alkalmazásának potenciális hatásosságára is rámutatnak ennél az autoimmun kórképnél.
A néhány évvel ezelőtt leírt ún. LRX-receptorok olyan magreceptorok, amik a központi idegrendszer lipid-anyagcseréjének és gyulladásos folyamatainak a szabályozásáért felelősek. Az LRX-receptorok természetes vagy szintetikus agonistái állatkísérletesen már több esetben hatásosnak bizonyultak a gyulladással járó neurodegeneratív kórképek kezelésében és a koleszterin-homeosztázis normalizálásában.
Az LRX-agonisták adagolása sclerosis multiplexes állatoknál is hozzájárult a koleszterin gyorsabb elszállításához, ami idősebb állatok esetében is a gyulladásos folyamat mérséklődéséhez és a mielinhüvelyek regenerációjához vezetett.
A jövő feladata annak a vizsgálata, hogy az LRX-agonisták alkalmazása milyen eredményekkel járhat a humán kórkép terápiájában.
Forrás: