Hatósági vizsgálat indult a c-peptides ügyben
Az Index információi szerint az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet külső bejelentés alapján vizsgálatot indított a c-peptid ügyében.
A készítményt forgalmazó cég internetes marketingjében azt sugallja, hogy a legkülönfélébb, valójában gyógyíthatatlan betegségek gyógyításában lehet hatásos.
Az Index, az ügyre rálátó forrásai szerint az OGYÉI kezdeményezheti a c-peptidet reklámozó honlapok eltávolítását a tárhelyszolgáltató szerveréről, a hivatalnak ugyanis a megtévesztő honlapok gyorsított eljárásban történő levételéhez különleges felhatalmazása van. Az esetleges bírság ilyen esetekben 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedhet, ami igazából aprópénz ahhoz képest, hogy milyen pénzek mozognak ebben a bizniszben.
A lap kérdéseire az OGYÉI hivatalosan is megerősítette a vizsgálat tényét:
"Az OGYÉI-hez érkezett megkeresés C-peptid ügyében, melyet szakmailag és jogilag is vizsgálunk. Amennyiben igazolódik, hogy a terméknek tulajdonított gyógyhatások megalapozatlanok, alkalmas lehet a betegek megtévesztésére vagy jelenlegi biztonságos gyógyszerelésüket veszélyezteti, akár a honlap üzemeltetőjét is felszólíthatjuk a weblap eltávolítására. A terméket Intézetünknél sem gyógyszerként nem törzskönyveztették, sem táplálék-kiegészítőként nem regisztrálták (notifikálták)."
A c-peptidet ugyan kozmetikai sprayként forgalmazzák, de mindent megtesznek, hogy a potenciális vásárlók elhiggyék: mindenféle gyógyíthatatlan neurológiai és más betegségre jó. Legfőbb célcsoportjuk az autista gyerekek szülei, akik közül sokan hajlandók egy pár milliliteres flakon kozmetikai spray-ért több mint 20 ezer forintot fizetni.