Hányszorosára emeli a visszérbetegség a trombózis-rizikót?
A visszeresség akár 5-7-szeresére is emelheti a tromboembóliás események bekövetkezésének a valószínűségét.
A lakosság mintegy negyede a visszeresség problémájával küzd. Amellett, hogy a visszeresség a vénás fekélyek kialakulásának egyik gyakori oka, a vénás keringés zavarai egyéb, súlyos megbetegedések kockázatát is fokozzák. Egymástól független, kínai és német betegek bevonásával végzett vizsgálatok eredményei mutatnak rá arra, hogy a visszeresség a mélyvénás trombózis, a tüdőembólia és a perifériás artériás betegség emelkedett kockázatával hozható kapcsolatba.
A kínai vizsgálat eredményei
Egy tajvani betegbiztosító adatai alapján 2001 és 2013 között 212 984 beteg fordult orvoshoz visszeres problémájával. Ezeknek a betegeknek a kezelési aktáit olyan korban, nemben és számos más tekintetben hasonló betegekével vetették össze, akik szintén ugyanebben az időszakban fordultak orvoshoz, de nem visszeresség miatt.

A visszeres betegek az orvoshoz fordulást követő 7-8. években szignifikánsan gyakrabban szenvedtek el mélyvénás trombózist, mint a kontroll-csoportba soroltak. A visszeres betegeknél 5,3-szer gyakrabban következett be mélyvénás trombózis, mint a referencia-csoportban (HR 5,05-5,56; CI 95 százalék). A tüdőembólia és a perifériás artériás betegség gyakorisága is jelentősen magasabbnak adódott a visszeresek között; a tüdőembólia 1,73-szor (HR 1,54-1,94; CI 95 százalék), míg a perifériás artériás betegség 1,72-ször (HR 1,68-1,77; CI 95 százalék) gyakrabban fordult elő esetükben.
Hasonló a rizikó-emelkedés a német betegek körében is
Egy korábbi, 2012-ben készült, a CONTENT-regiszter adatainak kiértékelésén nyugvó, a Heidelbergi Egyetem munkatársai által készített tanulmány is hasonló következtetésekre jutott. A németországi adatok alapján mintegy 7,33-szor gyakrabban (HR 6,14-8,74; CI 95 százalék) következik be mélyvénás trombózis azoknál a betegeknél, akiknél korábban visszerességet diagnosztizáltak.
A visszeresség sérült vénás rendszerre figyelmeztet
A visszerek megjelenése egyértelmű jele annak, hogy az érrendszer sérült, és fokozott protrombotikus hajlam jellemző rá, ami a tromboembóliás események fokozott kockázatával jár.
(Forrás: Deutsches Aerzteblatt)