Fogamzásgátlók tromboembólia-kockázata diabéteszes nőknél
Hormonális fogamzásgátlást alkalmazó diabéteszes nők körében végzett vizsgálatok alapján a legmagasabb tromboembólia-kockázat a fogamzásgátló tapaszok alkalmazásához köthető, míg a legalacsonyabb a szubkután implantátumokra és az intrauterin eszközökre jellemző.
A cukorbetegség mintegy 2-4-szeresére emeli a kardiovaszkuláris elhalálozás kockázatát. A diabéteszes nőknél mindezt súlyosbíthatja a hormonális fogamzásgátlók alkalmazása, amik ismert módon emelik a tromboembóliás kórképek előfordulási gyakoriságát.
A Diabetes Care folyóiratban megjelent eredmények alapján nem mindegy, hogy milyen típusú hormonális fogamzásgátló módszert alkalmaznak a diabéteszes nők, ugyanis azok összetételtől és gyógyszerformától függően eltérő tromboembóliás-rizikó-növekedéssel köthetők össze.
A fogamzásgátló tapaszok a legkockázatosabbak
A Kaliforniai Egyetem 146 080 nő (14 és 44 év közöttiek) bevonásával végzett, mintegy 480 000 betegévet felölelő vizsgálatai alapján a vizsgálati periódusban 3012 tromboembóliás eset történt, és a különböző fogamzásgátló módszerekhez a következő tromboembóliás-esemény-gyakoriság rendelhető:
- transzdermális tapaszok 16,4 eset 1000 betegévre
- progeszterin-tartalmú tabletták 13,7 eset 1000 betegévre
- hüvelygyűrű 13,5 eset 1000 betegévre
- ösztrogént is tartalmazó fogamzásgátló tabletták: 9,9-10,4 eset 1000 betegévre
- depo-progeszteron-tartalmú injekció (196 napra) 12,5 eset 1000 betegévre
- szubkután implantátum 0 eset 163 betegévre
- intrauterin eszköz (spirál) 6 eset 1000 betegévre
miközben
- a hormonális fogamzásgátlót nem használó nők között 5,8 eset az 1000 betegévre vonatkozó kockázat.
Megjegyzendő, hogy a terhesség maga valamennyi hormonális fogamzásgátló módszernél magasabb valószínűséggel vezet trombus-képződéshez.
Oda kell figyelni a fogamzásgátló módszer kiválasztására
„Mivel a várandósság alatt optimális szinten tartott vércukor-szint mind az anya, mind a megszületendő gyermek egészsége szempontjából lényeges, a cukorbeteg nőknél a gyermekvállalás időpontjának időzítése, így a különféle fogamzásgátlási módszerek alkalmazása különösen fontos”, mondja Sarah O’Brien, a citált cikk elsőszerzője. „Az orvosoknak azzal is tisztában kell lenniük, hogy a fogamzásgátlás nem automatikusan a tabletták felírását jelenti” – vonja le a következtetést az eredmények fényében a kutatást vezető Eleanor Bimla Schwarz.
Forrás: Diabetes Care