Elindult az európai gyógyszer-azonosítási rendszer
Mostantól egyedi kóddal azonosítják a legtöbb gyógyszert a patikákban és a kórházakban, közölte a HUMVO Magyarországi Gyógyszer-azonosítási Nonprofit Zrt. szombaton.
- Dobozazonosítás: veszélyben a kutatás és az innováció
- Stabilizációs időszakkal vezetik be az egyedi gyógyszerazonosítást
- Szombaton élesben vizsgázik a dobozazonosítási rendszer
- Egyedi azonosítás: fontos határidőre és teendőkre figyelmeztet az OGYÉI
- Van, ahol percenként 7 dobozt kell(ene) ellenőrizni
- Sok még a teendő a gyógyszerek egyedi azonosításáig
- Megtörtént az első...
A közlemény szerint két biztonsági elemet vezettek be a gyógyszerek eredetiségvizsgálatára: a már említett egyedi azonosítót és az úgynevezett manipulálás elleni eszközt (dézsmazárat). Az utóbbi a doboz sértetlenségét garantálja, az azonosító pedig egy kétdimenziós kódban elhelyezett adatsor, amely minden egyes dobozon egyedi, és amelynek adattartalmát elsősorban a gyógyszerészek és gyógyszer-nagykereskedők ellenőrzik.
Az adatok ellenőrzéséhez szükség van az európai gyógyszerellátási lánc digitalizálására, vagyis uniós és tagállami szinten üzemeltetett, egymással összekapcsolt adattároló rendszereket létrehozására. Ezek együttesen alkotják az európai gyógyszer-azonosítási rendszert.
Az európai rendszer 28 országban működik, 2000 gyógyszergyártót és -forgalmazót, 6000 gyógyszer-nagykereskedőt, 140 ezer közforgalmú gyógyszertárat és 5000 kórházi gyógyszertárat kapcsol össze.
Mint írták, a HUMVO alapítói a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, a Magyar Gyógyszerészi Kamara, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és a "VÉDETTSÉG" Oltóanyag és Immunbiológiai Termék Gyártók és Forgalmazók Egyesülete.