Az új gyógyszerek negyede képvisel számottevő hozzáadott értéket
Bár az innovációs retorika azt a képzetet kelti, hogy az új termékek jobbak a régieknél, a vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a valódi innovációk aránya stabilan 15% alatt van, írja a MarketingPirula.
- A lakosság egészségi állapotához kell igazítani a gyógyszerkasszát
- AIPM: a gyógyszerkassza megerősítésével már rövid távon javulhatnak a magyarok életkilátásai
- A gyógyszerbefogadási rendszer akadályainak lebontását szorgalmazzák
- A klinikai vizsgálatok kevesebb mint 10-15%-a eredményes
- Évente több, mint 300 új klinikai vizsgálatot engedélyeznek Magyarországon
- Milyen jelentős egy-egy gyógyszercég termékeinek hatása?
A gyógyszergyártók és a szabályozó szervezetek közös felelősségét veti fel az a British Medical Journal–ben megjelent elemzés is, amit a Német Egészségügyi Minőségbiztosítási Intézet munkatársai készítettek. Beate Wieseler és munkatársai tanulmányukban [Új gyógyszerek: hol jutottunk tévutakra és mit tehetnénk jobban?] arról is írnak, hogyan kellene átalakítani a gyógyszerfejlesztés és a gyógyszerbefogadás folyamatát ahhoz, hogy végre a betegek szükségletei jelentsék a fő prioritást.
Mint a kutatók kifejtik: a szabályozó hatóságok világszerte arra hivatkoznak, hogy stratégiájuk eredményeképpen felgyorsult a gyógyszerek fejlesztése és befogadása, és ez vélhetőleg a betegek számára is hasznos. Bár az innovációs retorika azt az elképzelést alakítja ki, hogy az új termékek jobbak a régieknél, a legtöbb vizsgálat mégis azt bizonyítja, hogy a valódi innovációk aránya stabilan 15% alatt van hosszú idő óta.
A német kutatók tanulmányukban most azt vizsgálták, hogy a német (és a többi EU-s ország) piacán 2011 és 2017 között megjelent új terapeutikumok mennyivel jobbak, mint a már korábban is kapható szerek. Az eredmény elgondolkodtató: mindössze az új gyógyszerek negyede képvisel számottevő hozzáadott értéket (216 új szerből 54), míg 58%-uk esetében nincs semmilyen hozzáadott érték. Nyilvánvaló tehát, mondják a kutatók, hogy a fejlesztés hatékonyságát biztosítandó, a gyógyszerbefogadás során az EMA-nak kötelezővé kellene tennie, hogy a gyártók bizonyítsák: a szerük jobb, mint a már meglévő, standard terápiák.
A vizsgálatban a legrosszabb eredményt a pszichiátriai és neurológiai terület új szerei produkálták, ezeknek csak 6%-a jobb, mint a korábbiak; a következő leggyengébb érték a cukorbetegség elleni új szereket jellemezte: 17%-uk képvisel hozzáadott értéket, írja a MarketingPirula.